poniedziałek, 2 lipca 2012

Chleb pszenny na żytnim zakwasie z dodatkiem prażonych ziaren słonecznika

Moja przygoda z chlebami na zakwasie dopiero się zaczęła, upiekłam do tej pory zaledwie kilka bochenków, więc jeszcze moja wiedza w tym temacie jest mocno ograniczona. Jednak zdaję się na swoją intuicję i jak na razie mnie nie zawodzi.  
Przepis na ten chleb podesłała mi Agatini, a zaczerpnęła go ze strony: http://kotlet.tv/chleb-bialy-prosty  dodając od siebie prażony słonecznik. Chleb okazał się bardzo smaczny – z chrupiąca skórką, miękkim i sprężystym środkiem – czyli taki jak lubię najbardziej.  
Co prawda odrobinę przepis zmieniłam, bo nie dodałam drożdży i nieco zmieniłam temperaturę pieczenia, ale chleb wyszedł pyszny.



Składniki na 1 bochenek

150 g aktywnego zakwasu żytniego ( ja zrobiłam dzień wcześniej zaczyn z 100 g zakwasu żytniego, 50 g mąki pszennej i 50 g wody)
500 g mąki pszennej (dałam tortową, bo taką miałam w domu)
250 ml letniej wody
7 g świeżych drożdży (pominęłam)
1,5 łyżeczki soli
100 g ziaren słonecznika uprażonego na suchej patelni


Do miski przesiać mąkę, dodać zaczyn (zakwas), wodę i sól. Zagnieść gładkie ciasto, włożyć do miski posmarowanej oliwą, przykryć folią i ściereczką. Zostawić na 2 – 4 godziny do wyrośnięcia (bez drożdży wyrasta dłużej, ale przy tych szalonych temperaturach ciasto rosło dosyć szybko).  
Przełożyć na blat i rozciągnąć ciasto nadając mu kształt prostokąta, posypać słonecznikiem i złożyć boki do środka. Czynność powtórzyć tak, aby słonecznik dobrze wgniótł się w ciasto.
Uformować bochenek – tym razem był podłużny i wąski (zgodnie z sugestią w przepisie), następnym razem spróbuję zrobić okrągły.
Chleb przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, obsypać delikatnie mąką, przykryć folią albo ściereczką i zostawić na 45 minut do wyrośnięcia (u mnie trwało to około godziny, może trochę dłużej – pewnie dlatego, że pominęłam drożdże).
Piekarnik nagrzać do 210 stopni i piec 45 minut. Ja (znając swój piekarnik) piekłam nieco inaczej – wstawiłam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piekłam 20 minut (góra – dół), następnie zmniejszyłam temperaturę do 180 stopni i piekłam kolejne 20 minut, i ponownie zmniejszyłam temperaturę do 170 stopni , włączyłam termoobieg, aby skórka się ładnie zrumieniła i piekłam jeszcze 20 minut. Tym sposobem nie przypiekłam mocno skórki tylko ją delikatnie zrumieniłam, a środek ładnie się dopiekł i nie był gumowaty.  
Po upieczeniu chleb ostudzić na kratce i kroić po całkowitym wystygnięciu.


56 komentarzy:

  1. Z masłem taki świeży chleb, to najlepsze co może sie zdarzyć.

    Pozdrawiamy serdecznie

    Tapenda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie da się ukryć... ale wtedy trudno poprzestać na jednej kromce :-)

      Usuń
  2. Z chęcią wsunąłbym teraz takich chlebek na śniadanie :)

    Pozdrawiam
    http://tomekgotuje.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tomku, nie jest to specjalnie trudne, więc zachęcam do upieczenia takiego chlebka.
      Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
  3. Cudny chlebek!Podoba mi się też kształt i ilość słonecznika.Taki chlebek musi być pyszny!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście pyszny, podzieliłam się z sąsiadką i była pod wrażeniem.

      Usuń
  4. Zaraz wyjmę zakwas i zrobie Twoim sposobem:-)
    Wygląda cudnie, mniam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, a wszystko dzięki Tobie :-) Zdecydowanie go powtórzę, bo jest bardzo smaczny. Spróbuję następnym razem dać połowę mąki żytniej :-)

      Usuń
    2. Oj tam, zawstydzasz mnie tylko, ja dałam Ci tylko przepis a reszty dokonałaś Ty z doskonałym rezultatem:-)
      Ale polecam się ;-)

      Usuń
    3. Agata, ale to prawda - wypróbowałaś przepis, a ja takie wypróbowane lubię najbardziej :-))) Jeszcze muszę spróbować tego razowego ze śliwkami.

      Usuń
  5. Pisze się na ten chleb , wspaniały !

    OdpowiedzUsuń
  6. Za każdym razem, jak widzę u Ciebie chlebek, to cieszę się jak dziecko, bo wiem, że mam w tym swój malutki udział. A ten chlebek pięknie wygląda! i bardzo prosty do zrobienia. Będzie następny:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Asiu, gdyby nie Ty to pewnie jeszcze długo bym nie zrobiła sama zakwasu, a tak nie miałam wyjścia - nie mogłam zmarnować takiego prezentu :-) Dziś go dokarmiłam, pięknie pracuje :-)
      A chlebek jest pyszny, delikatny i z dużą ilością słonecznika.

      Usuń
  7. Uwielbiam taki domowy chlebek, pięknie się prezentuje :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :-) Chyba mało kto nie lubi takiego domowego chleba.

      Usuń
  8. Smakowicie wygląda ten chleb, gdybym zdecydowała się zrobić sama taki przysmak, na pewno skorzystam z Twojego przepisu!


    Zapraszam do czytania i komentowania moich kosmetycznych recenzji i porad dotyczących urody i zdrowia na http://ambasadorka-testerka.bloog.pl/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli tylko będziesz miała ochotę to polecam.

      Usuń
  9. Kocham wyrabiać ciasto chlebowe, kocham zapach zakwasu, kocham czuć w rękach jak ciasto pracuje i szaleję z rozkoszy gdy czuję zapach pieczonego chleba w domu! nie ma nic cudowniejszego!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aga,to mamy podobnie - też lubię wyrabiać ciasto na chleb - ale nie tylko, ja w ogóle lubię ciasta drożdżowe, chlebowe...
      A zapach chleba w domu uwielbiam jak mało co... no może jeszcze jak ciasto drożdżowe :-)

      Usuń
    2. to faktycznie mamy tak samo :)

      Usuń
  10. Nie ma to jak świeży, domowy chleb na zakwasie. Ma on tylko jedną wadę- nie można potem jeść tej waty, którą serwują w pobliskich piekarniach. ;)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Paulina, ja odkąd upiekłam pierwszy chleb na zakwasie tak nie kupiłam ani jednego bochenka w sklepie. U nas w soboty na targu można kupić taki porządny żytni chleb w wielkich bochnach (na zakwasie), ale odkąd piekę sama to nie kupuję.
      Moja Mama piecze dwa razy w tygodniu po 3 bochenki od razu (takie w korytkach) - jak trzech facetów się dorwie to jednego bochenka nie ma :-) Piecze z tego mojego pierwszego przepisu i za każdym razem miesza mąki w innych proporcjach :-)

      Usuń
    2. No właśnie. Po spróbowaniu takiego chleba trudno jeść sklepowe podróbki. Ech, dobrze mieć w rodzinie kogoś, kto regularnie piecze chleb.

      Usuń
    3. No nie da się ukryć :-) Ja piekę raz w tygodniu, ale to i tak dla nas dużo. Dziś wpadłam do rodziców to się zaczęłam śmiać, bo mama zakwas ma już w dwóch słoikach, bo nie wyrabia się na jednym :-)

      Usuń
    4. To może niech upiecze chleb z przepisu, gdzie daje się dużo zakwasu? Mnie np. bardzo smakuje Tatterowiec- piekłam go zawsze, kiedy miałam zbyt dużo zakwasu i mi się nie mieścił.
      http://mojewypieki.blox.pl/2009/06/Tatterowiec-chleb-razowy-na-zakwasie.html

      Usuń
    5. Ale Mama celowo naprodukowała tego zakwasu, bo na jedno pieczenie (na 3 chleby) bierze 200 g i nie nadążała go dokarmiać i jej znikał w szybkim tempie :-))

      Usuń
    6. A, to chyba, że tak... :) Kup Mamie taką wielką beczkę jak do kiszenia kapusty albo ogórków, będzie w sam raz na zakwas. :))

      Usuń
    7. Hihihi... aż tyle to jej raczej nie trzeba :-) Daje radę z dwoma słoikami :-)

      Usuń
  11. oj chlebuś ..własny pamiętam babcia piekła w piecu chlebowym...ale ja raz tylko raz robiłam -nie wyszedl ..dałam se spokój Masz kobietko zdolności ..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moja babcia też piekła - uwielbiałam ten zapach... i zostało mi do dziś, więc piekę :-) Ten chleb jest bardzo prosty. Może miałaś kiepski przepis, że chleb się nie udał. Ja na zakwasie piekę od niedawna, ale na drożdżach piekłam już dosyć długo i zawsze się udawały. Jest u mnie kilka sprawdzonych przepisów na proste chleby - może dasz się skusić?

      Usuń
  12. Wiesz co, ten chleb jest najpiękniejszy ze wszystkich jakie tu do tej pory widziałam. Nie wiem jak smakuje, ale jeśli tak jak wygląda, to aż się boję go robić bo zjem sama cały.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście jest ładny i był bardzo smaczny, długo trzymał świeżość, choć ja osobiście wolę ciemniejsze chlebki - żytnie, razowe...
      Ten dał się ładnie formować w bochenek, bo ciasto było ściślejsze.

      Usuń

  13. 150 g aktywnego zakwasu żytniego ( ja zrobiłam dzień wcześniej zaczyn z 100 g zakwasu żytniego, 50 g mąki pszennej i 50 g wody)
    Mogłaby mi zdradzić Margarytko ile to łyżek zakwasu i mąki? Niestety nie mam wagi kuchennej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Agnieszko, to trudne do określenia, bo w domu mam łyżki w 4 wielkościach i nie bardzo wiem jak mam Ci to przeliczyć, bo każda z tych łyżek ma inną pojemność. Ja używam tej większej łyżki, mniej więcej jedna pełna łyżka to 50 g zakwasu, a 1 łyżka mąki żytniej razowej to jakieś 25 g. Wody nigdy łyżkami nie odmierzałam.
      W przepisie jest 150 g zakwasu. Ja jednak zawsze robię zaczyn dzień wcześniej ze 100 g zakwasu, wtedy chleb jest mniej kwaśny.

      Usuń
  14. WoW! moj pierwszy chleb na zakwasie! Pieknie wyrosl, ma super chrupiaca skorke i lekko kwaskowaty smak - tak jak lubie. Troche mi popekal podczas pieczenia - musze nabrac wprawy w pieczeniu na zakwasie a sam zakwas musi dojrzec, bo "mlodziuki". Ciesze sie jak dziecko z mojego pierwszego chlebka :P
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Brawo, cieszę się, że się udał. Z mojego malutkiego doświadczenia mogę podpowiedzieć, że skoro popękał to trochę za krótko wyrastał. Ale moje pierwsze też nie były idealne. Poza tym nawet jeśli popęka to niczemu nie przeszkadza :-)

      Usuń
  15. witam
    robilam juz Pani bułeczki i chleby wychodziły super za pierwszym razem ale wszystko do tej pory na drożdżach.
    Mam więc pytanie jak zrobić zakwas ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja mój zakwas dostałam od koleżanki, ale wszystko na temat robienia zakwasu można znaleźć na tej stronie: http://www.chleb.info.pl/
      Polecam serdecznie, bo doskonale wszystko napisane.

      Usuń
  16. witam
    robiłam już bułeczki i chleby z Pani przepisów. Wychodziły super za pierwszym razem, ale wszytkie na drożdżach robiłam. jestem ciekawa jak zrobic zakwas, tak od podstaw i ile czasu musi dojrzewac

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zakwas musi pracować kilka dni, wyżej podałam link do strony, na której wszystko o robieniu zakwasu i pieczeniu chleba można znaleźć.
      Ja mój zakwas dostałam i cały czas go pielęgnuję.

      Usuń
  17. Witam:) Super przepis a chlebek pyszny;) za pierwszym razem dodałam mąkę tortową(bo taką miałam) i żurawinę -po prostu niebo w gębie :D następnym 650 i słonecznik a ostatnio dodałam mąkę razową i słonecznik. Cała rodzina oszalała na punkcie tych chlebków i teraz robię za nadwornego piekarza:) Pozdrawiam serdecznie - RR

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super pomysł z tą żurawiną, muszę zrobić. Bardzo się cieszę, że przepis się sprawdza i przydaje, a rodzinka cieszy się świeżym i pysznym pieczywem.

      Usuń
  18. witam. a ten zaczyn jak odmierzasz? na wadze? czy moze lyżką itp??? nie mam wagi i nie wiem jak sie zabrac do tego:/

    OdpowiedzUsuń
  19. Wczoraj go zrobiłam i już ponad połowę nie ma... bardzo fajny, prosty do zrobienia i przepyszny... Dziękuję za przepis i pozdrawiam.
    Ola.

    OdpowiedzUsuń
  20. Mam pytanie dotyczace zakwasu. Przeczytalam jak go zrobic, zaczac od pol szklanki maki i wody i tyle samo dodawac przez nastepne 7 dni. Po tych dnia mozna upiec chleb, a do pozostalego zakwasu dodac znowu okolo pol szklanki maki i wody i wstawic do lodowki. Czy chcac upiec nastepny chleb powinnam wyjac zakwas dzien wczesniej z lodowki, czy tez w dniu pieczenia ciasta. Napisalas tez ze do zaczynu dodalas make i wode, czy potem trzymasz to w lodowce przed upieczeniem czy tez nie? Pewnie to bardzo proste pytania, ale ja dopiero przymierzam sie do zakwasu i nie bardzo wiem jak sie z nim obchodzic.
    Pozdrawiam
    Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aniu, gotowy zakwas, gdy już sobie zabierzesz porcję na chleb trzeba nakarmić, poczekać 24 godziny i wstawić do lodówki, a przed pieczeniem kolejnego chleba wyjąć wcześniej, ogrzać do temperatury pokojowej, nakarmić i zostawić na 24 godziny, aby przepracował i można piec.
      Gdy robię już zaczyn na chleb i do zakwasu dodaję mąkę i wodę, to absolutnie nie wstawiam do lodówki. Przykrywam ściereczką i zostawiam na blacie, chodzi o to, aby całość się zakwasiła.
      Chyba mnie zmobilizowałaś do napisania w końcu postu o zakwasie, bo zbieram się do niego kilka lat i napisać nie mogę ;-)

      Usuń
  21. Asiu, bardzo dziekuje za odpowiedz. Nasunelo mi sie jeszcze jedno pytania: jaka forma jest najlepsza do pieczenia chleba, chodzi mi o material z ktorego jest zrobiona. Jest ich tak duzo i tak roznej sa wielkosci, ze trudno i wybrac. Do tej pory uzywalam tortownicy, lub naczynia zaroodpornego, jednak chcialabym tez korzystac z prostokatnych foremek. Widzialam z firmy pyrex szklana, ona mi sie podoba tylko czy bedzie uzyteczna? Jaka dlugosc i wysokosc jest najlepsza do upieczenia standardowej wielkosci chleba. Uff duzo pytan:) Pozdrawiam Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawdę powiedziawszy ja najbardziej lubię do chleba metalowe blaszki - może być czarna czy srebrna (czarne lepsze). W szklanych niespecjalnie lubię pie - chleb piecze się dłużej, poza tym nie powinno się ich wstawiać do gorącego piekarnika, a dla chleba najlepiej, gdy piekarnik jest dobrze rozgrzany.
      Ja mam kilka blaszek różnej wielkości i korzystam w miarę potrzeb - jak chcę mały chleb piekę w mniejszej, gdy większy, to wybieram foremkę większą. Najlepiej zaopatrzyć się w 2 różnej wielkości.

      Usuń
  22. Witaj Asiu, dzisiaj zakupilam forme, niestety szara, bo czarne byly duzo mniejsze. Przeczytalam wszystkie przepisy z Twojego bloga (dotyczace pieczenia chleba) wypisalam wszystkie produkty ktorych jeszcze nie mam w domu i bede piekla kazdego tygodnia inny chleb. Najpierw te na drozdzach, a potem na zakwasie. I choc nie przepadam za smakiem chleba orkiszowego ze sklepu, postanowilam ten rowniez upiec, bo domowe zawsze inaczej smakuja. Probowac warto. Pierwszym chlebem byl pszenno-zytni na miodzie. Pycha. Dziekuje za przepisy i wyjasnienia.
    Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szalona Aniu jesteś. Ja obecnie zajadam się chlebkiem z samych ziaren (bez mąki, bez drożdży, bez zakwasu). Lada dzień podam na niego przepis, bo jest naprawdę smakowity.

      Usuń

Spodobał Ci się przepis? Zostaw po sobie ślad w postaci komentarza, dodaj G+.
Ugotowałaś/eś albo upiekłaś/eś coś z przepisu znalezionego na moim blogu? Podziel się swoją pracą, zrób zdjęcie i prześlij je do mnie mnie na adres margarytka75@vp.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...