niedziela, 18 września 2016

Z serii „coś na zimę”: Dżem dyniowio – pomarańczowy

Uwielbiam robić przetwory i patrzeć jak z prostych, niedrogich składników powstają cudowne dżemy, pasty, konfitury. I choć zawsze sobie obiecuję, że nic więcej już nie robię, to zawsze coś mnie zainspiruje albo natchnie, aby spróbować czegoś nowego. Jakiś czas temu dostałam przepis na dżem cukiniowo – ananasowy od Agnieszki (przepis lada dzień), którą poznałam w jednej z grup kulinarnych. Spodobał mi się na tyle, że postanowiłam go wykorzystać i to był strzał w dziesiątkę. Idąc tą drogą postanowiłam przygotować również dżem dyniowy z pomarańczami. I cóż mogę powiedzieć? Wyszedł przepyszny, a robi się go bardzo szybko.
Muszę jednak zwrócić uwagę, że w przypadku tego dżemu wszystko zależy od samej dyni, od tego jak bardzo jest słodka i jaki ma smak, bo wbrew pozorom dynia dyni nierówna. Ja najbardziej lubię trzy gatunki: Muscat, Hokkaido i Piżmową. Oczywiście duża ogrodowa też się nada, ale musi być słodka i dobrze byłoby, gdyby miała pomarańczowy miąższ, bo wtedy dżem będzie miał piękny kolor.
Uwielbiam dynię i często po nią sięgam. W sezonie jesiennym krem z dyni jest u mnie przynajmniej raz w tygodniu. Dynia jest warzywem niskokalorycznym, bo zawiera zaledwie 28 kcal w 100 g, a przy tym jest bogata w potas, wapń, fosfor i witaminy z grupy B, jest też wspaniałym źródłem B-karotenu. Działa na organizm odkwaszająco i niewątpliwą jej zaletą jest to, że podczas gotowania nie traci swoich cennych właściwości. Na blogu znajdziecie kilka pomysłów na wykorzystanie dyni: krem z dyni z serem, krem z dyni z ananasem i mlekiem kokosowym, kluski dyniowe, makaron z dynią, risotto z pieczoną dynią, sok z dynią, curry z dodatkiem dyni.
A dziś dołącza do nich dżem dyniowo – pomarańczowy. Nie trzeba go od razu robić dużo, bo sezon na dynię jest długi, można ją długo przechowywać (ja jeszcze w kwietniu kupowałam dynię piżmową), a najlepsze pomarańcze są zimą, więc wtedy też można sobie zrobić kilka słoiczków dżemu dyniowego. Kolejne porcje można sobie wzbogacać wanilia, imbirem czy cynamonem, ale pierwszą proponuję zrobić bez tych dodatków, bo smakuje naprawdę cudownie. 



Składniki na około 1 litr dżemu (u mnie 3 słoiczki po 300 ml + trochę w miseczce):

1 kg dyni obranej i pokrojonej w drobną kostkę (waga dyni po obraniu) – ja użyłam dyni Muscat
2 duże pomarańcze
sok wyciśnięty z 1 cytryny
1 szklanka soku pomarańczowego (dałam wyciskany z pomarańczy ale może być z kartonu)
220 g (1 szklanka) cukru (jeśli dynia jest mało słodka można dać więcej – do smaku)
1 galaretka pomarańczowa



Dżem dyniowo – pomarańczowy – przygotowanie:

Pomarańcze obrać razem z białą skórką, odfiletować – nie powinno zostać nic białego, aby dżem nie wyszedł gorzki. Do rondla wrzucić dynię, cząstki pomarańczy pokrojone na kawałki, wlać sok pomarańczowy i cytrynowy. Dusić bez przykrycia aż dynia zmięknie i będzie się rozpadać pod naciskiem łyżki, a większość płynu odparuje – trwa to kilkanaście minut (niektóre gatunki dyni potrzebują więcej czasu). Do masy dyniowo – pomarańczowej wsypać cukier (w tym momencie masa zrobi się rzadsza, ale tak ma być). Gotować około 5 minut aż masa trochę zgęstnieje. Spróbować i jeśli trzeba to dodać jeszcze trochę cukru. Wsypać suchą galaretkę pomarańczową, dobrze wymieszać i gotować razem 2 minuty, aby galaretka się rozpuściła.
Gorący dżem dyniowo – pomarańczowy nałożyć do czystych, wyparzonych słoiczków, zakręcić i odwrócić do góry dnem. Przykryć grubym ręcznikiem i zostawić do wystygnięcia.
Tych słoiczków nie powinno się pasteryzować ze względu na obecność galaretki, która nie powinna być długo podgrzewana. Dżem jest zamykany na gorąco, więc teoretycznie powinien kilka miesięcy wytrzymać. Jeśli ktoś chce długo przechowywać, to zamiast galaretki powinien użyć żelfixu.
Zostawię jeden słoik i sprawdzę za pół roku jak się przechowuje.
Dżem nie nadaje się do pieczenia, bo się rozpuści i wycieknie, za to świetnie smakuje ze świeża chałką, tostami czy naleśnikami.




19 komentarzy:

  1. zamiast galaretki można zrobić z cukrem żelującym, który zawiera naturalne pektyny lub właśnie z pektyną. Galaretki najczęściej są z dodatkiem żelatyny wieprzowej. Można też pokusić się o tradycyjne dłuższe smażenie :) ale i tak dżem Twojej propozycji brzmi smakowicie :) Polecam również dynię z brzoskwinia i sokiem z cytryny aby nie było zbyt mdłe :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko można, każdy może zrobić jak mu pasuje najbardziej... mnie żelatyna nie przeszkadza, a chodzi właśnie o dodatkowy smak z galaretki, którego w cukrze żelującym nie ma. Można dodać więcej pomarańczy i smażyć dłużej, ale ja chciałam zrobić właśnie tak :-)
      Pozdrawiam.

      Usuń
    2. Czyli jak należy przechowywać jeśli nie jest pasteryzowany? Ile może wówczas stać?
      Pozdrawiam i dziękuję za inspirację ☺️

      Usuń
    3. Jest zamknięty na gorąco, więc teoretycznie powinien wytrzymać kilka miesięcy. Choć jak znam życie to 3 słoiczki pójdą jak woda.

      Usuń
    4. kiedy robię różne przetwory z cukrem żelującym również zamykanym na gorąco trzyma nawet rok, jak dłużej to nie wiem - nie uchowały się :)

      Usuń
    5. Ewa, dziękuję. Ja w zasadzie nie używam żelującego, wszystko robię klasycznie, ale dobrze wiedzieć, że się trzymają bez pasteryzacji :-)

      Usuń
  2. Jeśli z cukrem zelujacym to normalnie zastąpić go szklanka zwykłego cukru czy więcej? I jeśli bez galaretki to ile pomarańczy? Ze 4 starcza?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że 4 pomarańcze wystarczą, a cukru jedna szklanka ale raczej takiego 3:1, żeby był mocniejszy. Ewentualnie zwykły cukier i do tego opakowanie żelfixu.

      Usuń
  3. Hej ho Margarytko, aż nie wierzę ile mnie tu nie było! Tzn byłam ale z komentarzami mi było nie bardzo po drodze za co serdecznie przepraszam. A byłam, bo Ty kochana ciągle jesteś osobą, u której sprawdzam "co by tu na obiad..." Całusy za to ogromne :* Powinnam Ci wysłać chyba list z epopeją co to się działo jak mnie nie było, hihi. A zwłaszcza, co to się dzieje już trzeci miesiąc prawie i co właśnie mówi do mnie "Eeeły, gu, apfle!"
    A propos dżemu - nie znoszę dyni! Ale moja Teściowa robi właśnie taki dżem, tylko daje więcej soku z pomarańczy i wychodzi pyszna galaretka do zimowej herbatki, polecam spróbować. A jak jeszcze dorzucić tam trochę imbiru, wychodzi coś świetnie rozgrzewającego.
    całuski
    Pandka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O, jak cudnie Cię widzieć... a całkiem niedawno sobie pomyślałam, że dawno się nie odzywałaś, że pewnie zarobiona jesteś :-) No i jak widzę wcale się nie pomyliłam. Gratuluje maluszka (córka czy syn?) i życzę dużo cierpliwości, niech się pięknie rozwija i zdrowo rośnie.
      A galaretka to dobry pomysł. Już mam ochotę na wypróbowanie przepisu Ewy (z pierwszego komentarza) w wersji z brzoskwinią... ale ta galaretka też mnie kusi :)

      Usuń
    2. Synek :) Mam cichą nadzieję, że uda mi się wrócić do blogowania, bo tworzę ciągle tylko czasu brak na zdjęcia i tekst...
      Na galaretkę będę Cię kusić bo robiłam też już ciasto, które nią glazurowałam i wyszła pychotka. Zresztą w tym roku z wiadomych powodów jestem bardzo wdzięczna obu babciom za przetwory bo nie było kiedy samej zrobić. Ale za rok będę mieć pomocnika ;)

      Usuń
    3. No to super :-) Najważniejsze, aby się zdrowo rozwijał.
      Pomyślę o tej galaretce, choć przyznam, że mam już tyle przetworów, że nie wiem czy powinnam jeszcze coś robić :-)

      Usuń
  4. Piękny, słoneczny kolor ma ten dżem. W tamtym roku robiłam z pomarańczą, w tym z jabłkiem i cynamonem. Świetny dodatek do szarlotki, czy rogalików. Ale czytałam, że robiłaś ketchup, mam nadzieję, że zamieścisz przepis, bo moje pomidory wciąż nie odpuszczają i mimo sporego już zapasu chętnie wypróbuję twoją wersję, bo mam zaufanie do twoich przepisów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pokochałam ten dżem od pierwszej łyżeczki, ale jako, że jestem fanką dyni, to pewnie na tym nie poprzestanę :-)
      Ketchup już napisany, a publikacja przepisu ustawiona na czwartek... wczoraj się rozszalałam i napisałam od razu 5 przepisów - czas było na to, aby samą siebie przywołać do porządku, pokonać lenistwo i zabrać się za blogową robotę, bo skoro nawet mąż mnie strofował, że olewam blog to coś było na rzeczy :-)

      Usuń
  5. Zrobiłam z jabłkami bo mam z ogrodu darmowe hehe plus sok jabłkowy a galaretka cytrynowa i wyszlo superr tak samo jak cukinia z ananasem.skad pani bierze tak świetne przepisy to ja nie wiem aż mi żal ze wcześniejsze lata nie produkowalam sama dzemikow:-)MagdulkaX

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każda kombinacja dobra :-) Tak jak napisałam, sam pomysł na łączenie warzyw z owocami nie jest mój, ja tylko kombinuję z połączeniami :-)

      Usuń
  6. A Hokkaido się nadaje? I czy trzeba obierać ze skórki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, nadaje się. Jest dosyć sucha, więc można dać więcej soku. I choć teoretycznie nie trzeba tej dyni obierać, to do dżemu ja jednak bym obrała.

      Usuń
  7. a ja dodaje mojego ukochanego pigwowca wspaniały smak i aromat

    OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się przepis? Zostaw po sobie ślad w postaci komentarza, dodaj G+.
Ugotowałaś/eś albo upiekłaś/eś coś z przepisu znalezionego na moim blogu? Podziel się swoją pracą, zrób zdjęcie i prześlij je do mnie mnie na adres margarytka75@vp.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...